سمینار تخصصی کاربرد CAD-CAM و پرینترهای سه بعدی در جراحی های قلب و عروق
سپتامبر 15, 2017

کارگاه تخصصی پرینت های سه بعدی در جراحی قلب و عروق

دکتر زهرا علیزاده ثانی درحاشیه برپایی کارگاه تخصصی پرینت های سه بعدی در جراحی قلب و عروق گفت: تا جایی که من اطلاع دارم مقوله این پرینت ها اصلا در منطقه خاورمیانه وجود ندارد و حتی مراکز پیشرفته MRI قلب هم در منطقه بسیار محدود هستند، اما ما در ایران از امکان پرینت های سه بعدی در جراحی قلب و عروق بهره مند هستیم.
وی اظهار کرد: ممکن است مراکز محدود تحقیقاتی پرینت سه بعدی قلب و عروق در منطقه خاورمیانه وجود داشته باشد، اما استفاده از این فناوری پیشرفته برای تشخیص و درمان در منطقه رایج نیست. 
استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: درحال پیگیری برگزاری سمینارهای آموزشی برای منطقه خاورمیانه در کشور هستیم تا محققان کشورهای اطراف، به جای حضور در سایر کشورها برای گذراندن این دوره های آموزشی به ایران عزیمت کنند. متخصص قلب و عروق ادامه داد: پیگیری های اولیه در این زمینه انجام گرفته و امیدواریم تا یکسال آینده، دوره های آموزش های منطقه خاورمیانه در ایران و به خصوص در بیمارستان امید برگزار شود که این کار اعتباری برای کشور است.
دکتر علیزاده اعلام فرمودند: پرینت سه بعدی به خصوص در رشته های پزشکی از جمله قلب و عروق موضوع جدید است و برخی از مراکز پیشرفته دنیا هم آن را به راحتی در دسترس ندارند. کشور ما خیلی زود به این بخش برای استفاده تشخیصی بیماران پرداخته است. وی گفت: استفاده بالینی پرینت سه بعدی قلب و عروق در مراکز خاص در کشورهای پبشرفته رخ داده و پرینت بافتی دریچه های قلب در این مراکز خاص تولید شده است. وی اظهار امیدواری کرد: طی پنج تا 10 سال آینده، در کشور از مرحله تشخیصی در این حوزه خارج شده و وارد موضوع مقوله درمانی به واسطه این فناوری شویم.

 
 
photo5846149852721949291
photo58461498527219492fd53