پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی چیست؟


اولین نمونه پرینترهای سه بعدی در دهه ی ۸۰ میلادی ظهور کردند. در سال ۱۹۸۴ میلادی کمپانی ۳D Systems عملیاتی تحت عنوان Stereo lithography ابداع کرد که در آن، لایه های فتوپلیمری Photo Polymers توسط لیزرهای UV تثبیت می شدند. این کمپانی همچنین فرمت stl را نیز توسعه داد تا دستگاه به عنوان فرمت ورودی با آن کار کند. این فرمت امروزه مورد قبول و استاندارد رایجی در نرم افزار های سه بعدی است.

در ابتدای سال ۲۰۱۰ پرینترهای سه بعدی رومیزی با تکنوژی های نظیر FDM , DLP , SLR و … پا به بازار تجاری گذاشته و با افت قیمت آنها برای مصرف کننده، موجب افزایش استفاده از پرینترهای سه بعدی“ بعنوان یکی از کاربردی ترین وسایل برای طراحان صنعتی، طراحان قالب و ماکت سازان شدند. دستگاههای کاربردی که به وسیله آنها می توان نمونه ی پیش تولیدی از محصول نهایی را در کمترین زمان ممکن و با صرف کمترین هزینه، روی میز کار شخصی تولید کرد.

2
home_decor_zoombox_3
3
home_decor_zoombox_3
5
home_decor_zoombox_3
1
home_decor_zoombox_3
7
home_decor_zoombox_3
6
home_decor_zoombox_3
1آیا پرینتر سه بعدی در تولید انبوه محصولات نیز کاربرد دارد؟
۱ – تصور کنید که برای تولید محصول مورد نظرتان (برای مثال یک لیوان یا بطری) در حال برنامه ریزی هستید. طرح اصلی آن را در ذهن و حتی بر روی کاغذ کشیده اید. برای این که رئیس تان را جهت تولید انبوه این محصول قانع کنید نیاز به پیش تولید این نمونه ی اولیه دارید. نمونه ای که دقیقاً ویژگی ها و مشخصات طرح شما را نشان داده و رئیس شما بتواند آن را در دست گرفته و لمس کند. بهترین گزینه برای شما پرینتر سه بعدی خواهد بود! به راحتی می توانید توسط هر کدام از نرم افزارهای سه بعدی، طرح سه بعدی خود را رسم کنید. و روی میز کارتان طرح اولیه را با مشخصات و ابعاد طرح نهایی بسازید! حالا با نشان دادن این نمونه به رئیس تان و گرفتن تایید نهایی می توانید وارد مرحله قالب سازی شده و با آسودگی خیال، بدون اضطراب از هزینه های سنگین تغییر قالب، اقدام به تولید انبوه محصول خود کنید.
2آیا پرینتر سه بعدی در پزشکی نیز میتواند کاربرد داشته باشد؟
اگر شما یک پزشک باشید و در حال تدارک برای انجام عمل سخت و حساس بر روی جمجمه ی آسیب دیده یک بیمار. شما با استفاده از فایل سیتی اسکن جمجمه ی بیمار می توانید با کمک پرینترهای سه بعدی نمونه ی جمجمه ی بیمار را ساخته و قبل از انجام عمل، در جلسه تیم جراحی، نحوه و کیفیت عمل را با کمک جمجمه ی شبیه سازی شده بررسی کنید.
3توضیحات تکمیلی پرینتر سه بعدی
پرینت سه بعدی یکی از روش های نمونه سازی سریعِ ساخت اشیای سه بعدی است. در پرینت سه بعدی، خلق اشیاء سه بعدی از مدل های سه بعدی طراحی شده توسط نرم افزارهای سه بعدی صورت می گیرد. مدلهای طراحی شده توسط نرم افزارهای سه بعدی موجود در بازار انجام شده و سپس این فایلها با تبدیل به فایلهایی با فرمت های استاندارد (نظیر stl)، به نرم افزاری واسط منتقل شده و در آنجا تبدیل به کدهای قابل فهم برای دستگاههای پرینتر سه بعدی می شوند. کنترل بازوهای حرکتی پرینترهای سه بعدی توسط مدارهای کنترلی و یا کامپیوتر انجام می گیرد. اگر چه پرینتر های سه بعدی و نمونه سازی سریع طیف وسیعی از رشته ها و کاربردها را دربر می گیرد ولی به دلیل پتانسیل بالای این تکنولوژی، هر روز بر تعداد صنایع و افراد استفاده کننده از این تکنولوژی افزوده می شود. رسالت اصلی پرینتر های سه بعدی پیش تولید یا نمونه سازی اولیه “Prototyping” است.
4filament چیست؟
نمونه های تولید شده با دستگاه های مختلف دارای دقت یا Resolution مختلف هستند. برای مثال پرینتر های سه بعدی با تکنولوژی FDM با استفاده از مواد اولیه PLA و ABS دقت لایه ای در حدود ۱۰۰ میکرون و پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی DLP یا SLR دقت لایه ای نزدیک ۲۵ میکرون دارند. به همین دلیل در صنایعی نظیر طلا و جواهر استفاده از پرینتر های سه بعدی با تکنولوژی DLP و SLR توصیه می شود. کاربرد پرینتر های سه بعدی با تکنولوژی FMD در دقت های کمتر از ۱۰۰ میکرون بوده و به جهت استحکام فوق العاده قطعات ساخته شده توسط آنها نسبت به Resin (مواد به کاربرده شده در پرینتر های DLP) جهت قطعه های کاربردی نظیر قطعات روباتیک کاربرد دارد.
5Anaplastogy Model چیست و چه کاربردی دارد؟
برای بیمارانی که از سرطان صورت رنج می برند، طراحی شده است ،که از نگهدارنده های تیتانیومی درست شده است ، که برای جایگزینی آن در بخش های صورت بیمار توسط پرینتر سه بعدی ، پرینت شده است .این بخش نشان می دهد که چگونه پرینتر سه بعدی تحول عظیمی در بخش درمان در جهان ایجاد کرده است و به بیماران از طریق تکنولوژی برش و جایگزینی کمک می کند.در مورد بیماران خاص ، دکترها باید قسمتهایی از صورت که شامل : چشم راست ، استخوان گونه و فک بالا است را جاگزین کنند . این روش باعث بد شکلی شدید بیمار می شود . با پیاده سازی نرم افزار ، Anaplastogist بلژیکی ، Jan DE Cuber استخوانها جایگزین را طراحی و پرینت سه بعدی کرد ، که با استفاده از ایمپلنتهای مغناطیسی در جای خود قرار گرفت . سپس De Cuber استخوان لگن را نیز خلق کرد. تصویر نمونه آن در بالای همین صفحه آمده است.
OE5O5J0
 
 

زمینه های کاربردی دیگر پرینترهای سه بعدی

رشته روباتیک


طراحی چرخ دنده های خاص در روبات ها
رشته ماکت سازی


ساخت سریع ماکت های پیچیده معماری
دندان پزشکی


جهت ساخت قالب های پروتزی دندان
مهندسی مکانیک


جهت طراحی و ساخت قطعات مکانیکی
مهندسی صنایع


پیش تولید نمونه های طرح های صنعتی