9 مزیت برای استفاده از پرینترهای سه بعدی:
1. زمان ورود کالا به بازار:
چاپ 3سه بعدی این امکان را برای کاربر ایجاد می کند تا سریعتر از قبل، ایده خود را به واقعیت تبدیل کند. با داشتن پرینتر سه بعدی تولد هر محصول بلافاصله بعد از فرایند طراحی است این در حالی ست که پیش از این فرآیند توسعه می توانست در بازه زمانی چندین روز تا چندین ماه ادامه داشته باشد. بدون شک وجود پرینترسه بعدی کمک می کند تا شرکت ها همواره یک قدم جلوتر از رقبای خود باشند.
2. صرفه جویی در هزینه ها:
در حوزه صنعت، همواره نمونه سازی قالب های تزریق و تولید و اجرای آن ها جزو سرمایه گذاری های گران قیمت محسوب می شود. در حال حاضر با وجود پرینترهای 3بعدی این امکان فراهم می شود تا قطعات و یا ابزار اولیه تولید با نرخ بسیار پایین تر از ماشینکاری سنتی ایجاد شود چراکه چاپ سه بعدی چندین نمونه آزمایشی بسیار ارزانتر از تغییر و طراحی مجدد یک قالب است.

3. کاهش ریسک:
در برنامه ریزی های راه اندازی پروژه ، تنها فرصت برای اصلاح و بهینه سازی محصول قبل از سرمایه گذاری برای ساخت قالب محصول است.وجود یک دستگاه پرینتر سه بعدی در کنار خط تولید با افزایش این زمان علاوه بر آنکه نمونه اولیه را به سرعت در اختیار طراح قرار می دهد می تواند پروسه تصحیح مدل را گسترده کند. در این شرایط می توان بعد از اطمینان از مطلوب بودن طرح و کاهش ریسک های محصول،سرمایه گذاری های تولید را شروع کرد.
4. شفاف سازی طرح اولیه:
بیان یک ایده برای تبدیل به یک قطعه قابل ساخت معمولا به اشتباه تفسیر شده و ممنجر به تولید محصولی ناکارآمد و یا متفاوت از ایده اولیه می گردد.قطعا بهترین راه حل برای جلوگیری از این مشکل داشتن یک تصویر مفهومی از محصول است همچنان که ارزش یک عکس بیشتر از 1000 کلمه است ارزش یک مدل نیز 1000 برابر بیشتر از یک عکس ارزش دارد. یک مدل سه بعدی با حذف ابهامات تجسمی و درک بهتر از ایده فرایند تولید را شفاف تر و روشن تر می شازد.

5. بازخورد:
با یک نمونه اولیه در بازار یا یک نمایشگاه ، خریداران بالقوه یا سرمایه گذاران محصول خود را پیدا کنید و یا یرای افزایش سرمایه محصول خود را پیش فروش کنید. دانستن دیدگاه و نظرات خریداران درباره محصول قبل از شروع تولید انبوه روش ارزشمندی برای بررسی محصول پتانسیل بازار است.

6. شخصی سازی محصول:
در فرایند تولید انبوه و منطبق با استاندارد، تمام قطعات به صورت یکسان و هماهنگ از خط مونتاژ و یا قالب خارج می شوند. این در حای است که با داشتن پرینتر سه بعدی می توان بخشی از محصول را به صورت منحصر به فرد و متناسب با نیازهای مشتری ، سفارشی سازی و پیکربندی نمود. این مورد در صنایع پزشکی و دندانپزشکی ،صنایع مد و زیبایی و جواهر آلات از مقبولیت بالاتری برخوردار است.
7 . ساختن تصورات خود:
در نگرش مدرن تلفیق هنر و طراحی دیجیتال، ابزار و امکانات بی حد و حصر موجود است و هرطرحی قابلیت نمایش به صورت سه بعدی را داراست. با وجود پرینتر سه بعدی در زمانی نسبتا کوتاه، یک ایده، مفهوم، رویای یا اختراع می تواند از فکری ساده به یک کالای تولیدی تبدیل شود.

8.حفره های مربعی شکل، حفره های متعدد و … ؛برای داشتن هیچ کدام مشکلی نیست!!!:
سال هاست که محدودیت های ماشینکاری طراحی محصول را با محدودیت ایجاد کرده است.اما با پیشرفت در تولیدهای سه بعدی، در حال حاضر اعمال این موارد به راحتی امکان پذیر است. به راحتی می توان هندسه ای منطبق با کاربری محصول همراه با حفره های داخلی تغییر دهنده جهت حرکت یا حفره های داخلی مربعی شکل و … را طراحی و پرینت کرد.

9. شکست سریع، خرابی ارزان
چاپ سه بعدی شما را قادر به تست سریع ایده ها و شناسایی عیوب عملکردی محصول می کند و داشتن این اطلاعات منجر به پیدایش یک راه حل ایده آل می شود. پرینتر سه بعدی اجازه می دهد تا صنعتگر محصول خود را در مراحل اولیه که به نسبت هزینه کمتری دارد بررسی و تحلیل کند و اینگونه باعث پیشرفت محصولات و کاهش هزینه ها شود.

چگونه یک استادیوم فوتبال را پرینت می کنند؟
چه اطلاعات مفیدی را می توانید از آزمایش آن در یک تونل باد که به طور خاص در قطر طراحی شده است جمع آوری کنید؟

در طول شش ماه گذشته، محققان دانشکده مهندسی دانشگاه قطر با انجام تست های آیرودینامیک روی مدل پرینت شده استادیوم در مقیاس 1به 300 راه حل های مهندسی برای کاهش هزینه و بهبود راندمان محیط استادیوم پیشنهادی جام جهانی 2022 قطر ارائه داده اند.
دکتر سعود عبدالعزیز عبداللهی، استاد دانشکده مهندسی دانشگاه قطر در گفتگو با www.sc.qa بیان کرد: ”
“این یک مدل دقیقا منطبق با طراحی استادیوم های پیشنهادی جام جهانی 2022 را است که اجزای آن به طور جداگانه پرینت و مونتاژ شده و آماده تست های آیرودینامیک در تونل های باد طراحی شده در استادیوم هستند.طراحی این تونل باد نزدیک به هفت ماه طول کشید وبرای پرینت ورزشگاه یک هفته زمان صرف شده است .”
“من معتقدم روش ما درواقع همان آینده صنعت طراحی استادیوم هاست.پیش از این چنین آزمایش هایی بر روی مدل های از جنس خاک رس انجام می شد، اما امروز ، این تکنولوژی خط مقدم طراحی فضا است که می تواند برای تست های آیرودینامیکی ساختمان های بلند نیز استفاده شود.
شما می توانید هر چیزی را از اتومبیل تا بازسازی جمجمه ، با مواد مختلف همچون فلز، تیتانیوم و آلومینیوم چاپ کنید. ”

شما دلیل محبوبیت و توجه روزافزون به پرینترهای سه بعدی را چه می دانید؟

1. اول از همه اینکه هیچ محدودیتی برای تخیل شما وجود ندارد!!!!
هرآنچه در رویای شماست با پرینتر سه بعدی می تواند در دستان شما قرار گیرد.

2. دوم اینکه مرزی برای خواسته های شما وجود ندارد،
بفرمایید!!!اتومبیل پرینت شده شما آماده است.