طرح تجاری کسب و کار (Business Plan)

هر کسب و کار نوپایی برای شکل گیری نیاز به یک نقشه ی راه دارد؛ خواه که این برنامه برای ترسیم مسیر یا برای جذب سرمایه گذاران باشد. طرح تجاری کسب و کار یا همان بیزینس پلن شرحی پیرامون آینده ی تجاری کسب و کار مورد نظر است. این برنامه برای موفقیت هر مجموعه ضروری است؛ اما یک طرح تجاری چیست؟ و چگونه باید آنرا نوشت؟ اگر به دنبال تهیه ی یک طرح تجاری برای کسب و کارتان می باشید، این یادداشت را تا پایان بخوانید.
طرح تجاری کسب و کار برنامه ای است که به شما می گوید برای آینده ی کسب و کار خود چه نقشه ای باید داشته باشید و چگونه آنرا انجام دهید. این برنامه ذاتا یک نقشه استراتژیک است که شما در آن خط راهی برای رسیدن هدف تجاری مورد نظرتان در یک بازه ی ۳ تا ۵ ساله ترسیم می کنید. عموما هیچکدام از ایده های تجاری در ابتدای کار، نشانگر آینده ای روشن با سود آوری بالا نمی باشد؛ اما داشتن یک طرح تجاری کسب و کار به شما کمک میکند تا از شانس های موفقیت کسب و کار خود آگاهی پیدا کنید.
از دلایل دیگر توجیه ضرورت تهیه یک طرح تجاری نیاز بعضی از کسب و کارها به سرمایه ی اولیه میباشد؛ درحالی که فرد سرمایه لازم برای ایجاد آن را ندارد. اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که برای راه اندازی کسب و کارتان بر اساس ایده ای که در ذهن دارید به دنبال جذب سرمایه اید، حتما باید یک طرح تجاری قابل ارائه به سرمایه گذاران بالقوه خود داشته باشید. این برنامه نشان می دهد چگونه کسب و کار پیشنهادی سودآور خواهد بود و طرح شما با در برداشتن جوانب سوددهی و هزینه های پروژه میتواند به افراد جهت سرمایه گذاری اطمینان بخشد و آنها را برای این کار ترغیب کند.
برای داشتن یک طرح تجاری مناسب، ابتدا جایی را که در آن قرار دارید از نظر میزان مهارت ها، منابع، امکانات، دوستان و غیره مشخص کنید. سپس مسیر پیش رو برای رسیدن به هدف تجاری خود را مبنی بر آنها ترسیم نمایید؛ به عبارت دیگر مسیری برای رسیدن به سود آوری و دارایی های بزرگتر با گسترش منابع و مهارت های موجود طرح ریزی کنید.
در نوشتن یک طرح تجاری کسب و کار مناسب موضوعات زیر را برای خود و تیم کاریتان شفاف سازی کنید:
• پیش بینی های مالی: تخمین هایی از عملکرد مالی یک کسب و کار در آینده؛
• شرح مالی: گزارشی مکتوب از شرایط مالی یک شرکت؛
• طرح تجاری: سندی مکتوب بر اساس ماهیت کسب و کار که استراتژی فروش و بازاریابی، پشتوانه ی مالی و شرح سود و زیان پیش بینی شده در آن مطرح میشود؛
• خلاصه اجرایی: شرح خلاصه و غیر فنی از شروع یک طرح کسب و کار که برای کوتاه شدن دلایل و انگیزه تان از نوشتن یک نقشه راه طراحی میشود.

مترجم: مهرشاد علیپور

CONTACT US
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars,
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
Thank You. We will contact you as soon as possible.