توان‌بخشی یا بازتوانی (Rehabilitation) در علوم بهداشتی،  فرآیندی است که در آن با شناسایی شرایط و ویژگی های فرد توان‌خواه  با هدف بازیابی توانایی های ازدست‌رفته در طول بیماری یا آسیب ، به او کمک می شود.  توان‌بخشی با حوزه علمی و کاریردی  وسیع در مجموعه خدمات بهداشتی و درمانی ، مرحله ای اساسی در غلبه بر ناتوانی و بازگشت استقلال عملکردی افراد پس از ابتلا به مشکلاتی چون سکته مغزی، ضایعات نخاعی، جراحی‌های ارتوپدی، ضربه مغزی، سوختگی، کم شنوایی، اختلال پردازش مرکزی شنوایی، مشکلات تعادل و غیره، تا بیشترین حد ممکن است.

از توان‌بخشی فیزیکی و یا  طب فیزیکی  می توان به عنوان یکی از مهم ترین زیز شاخه‌های توان‌بخشی، نام برد که مخاطبان آن طیف افرادی معلولیت‌های جسمی  مادرزادی  و یا آسیب‌ دیده های ی نخاعی، بیماران سکته‌  مغزی و یا تروما می باشند.

توانبخشی اندام فوقانی در مجموعه اقدامات طب فیزیکی  به دلیل اهمیت عملکردی این اندام در کیفیت زندگی  ، که بیش از 70 درصد فعالیت های روزانه و شخصی انسان با این اندام انجام می شود،از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین از منظر روانی ،توان‌بخشی اندام فوقانی علاوه بر جایگاه درمان جسمانی ، نقش تأثیرگذاری در بازگرداندن روحیه ازدست‌رفته بیمار دارد.به دست آوردن توانایی هایی عادی برای هر انسان  نظیر انجام امور نظافت شخصی، نوشتن، حمل اجسام، خلق آثار تجسمی، استقلال در غذا خوردن ، کارهای روزانه مانند باز کردن درب، استفاده از وسایل ضروری  و … اعمالی هستند که برای بیماری با اختلالات جسمی قله ای از موفقیت و شروع مسیری برای ارتقاء سبک و کیفیت زندگی اوست.در طول سالیان گذشته استفاده از روش‌های سنتی در احیای عملکرد اندام فوقانی مستلزم  هزینه (مالی و زمانی) زیاد در قبال بازدهی کم بوده است و در پاره ای از موارد ارائه تمرین‌های غیرعلمی  به‌جای بهبود و یا درمان عملکرد اندام، سبب از بین رفتن توانایی های بالفعل بیمار نیز گشته است.

امروزه استفاده از ربات‌های توان‌بخشی به عنوان ابزارهایی کمی،پیشرفته‌ و دقیق  ، عاملی کلیدی و تاثیر گذار برای کمک به فیزیوتراپیست‌ها می باشد که منجر به بالا رفتن بازدهی عمل توان‌بخشی و کاهش هزینه و زمان شده است، تکنولوژی پیشرفته به‌کاررفته در این ربات ها باعث شده تا عمل توان‌بخشی از رویکرد  صرفاً passive سنتی خارج‌شده و با ارائه تمرین‌های active  و   ترکیبی، با بازخورد گرفتن از شبکه  اعصاب و ویژگی های عضلانی بیمار در تشخیص نیازها و ارائه متد توان‌بخشی براساس آن  باعث تسریع در بهبود عملکرد بیمار می‌گردد. این ویژگی ها سبب شده تا در عصر نوین ربات  ها از جایگاه ویژه‌ای نزد پزشکان و تراپیست ها برخوردار شوند.

شرکت توان برتر پارسیان با ارائه خدمات توان‌بخشی و به کارگیری از ربات‌های پیشرفته  همگام با تکنولوژی روز دنیا در این حوزه در نظر دارد با  ارائه بهترین خدمات توانبخشی علاوه بر جلب رضایت معنوی بیماران  با  روش‌های درمانی موثر و کم‌هزینه‌ و کارا لبخند را بر لبان بیماران عزیز بنشاند.