تکنولوژی VR در پزشکی

عبارت واقعیت مجازی، برگرفته از از دو مفهوم "مجازی" و "واقعیت" ،به ترتیب، به معنای "غیر حقیقی" و "واقعیت و ماهیت قابل تجربه " است. براین اساس اصطلاح "واقعیت مجازی" را می توان در لغت به "واقعیتی نزدیک" تعبیرکرد؛ هرچند که امروز این نام به نوع خاصی از شبیه سازی کامپیوتری محیطی واقعی اطلاق می شود. برخلاف تصور عامه در خصوص جایگاه واقعیت مجازی به عنوان راهی برای ایجاد جهانی فانتزی باید اعلام کرد این موضوع می تواند یک روش موثر برای آموزش مهارت ها و تجاربی باشند که در دنیای واقعی با دشواری همراه هستند. با افزایش سطح فناوری و تکنولوژی های مختلف نیاز به اخذ داده های بیشتر از هر موضوع ضرورتی غیر قابل چشم پوشی ست.داده ¬های بیشتر منجر به تحلیل ¬های دقیق ¬تر و پیچیده تر و در نهایت سبب تصمیم گیری-های کارآمد و مطمئن تر همراه با کاهش هزینه ها و ریسک¬ ها می شود. افزایش داده ها در حقیقت به معنای ساختارمند شدن داده های معمولی و ذخیره کردن آن ها بر اساس الگویی ارتباطی برای تجزیه و تحلیل و ارزش گذاری داده ¬هاست.سرعت روند به کارگیری این حجم از داده¬ ها و تنوع موجود در آن ها خود عاملی در جهت افزایش داده ها محسوب می گردد.
واقعیت افزوده یا همان VIRTUAL REALITY یکی از ابزارهایی ست که می تواند با پردازش اطلاعات به نحوی متفاوت ، تحلیلی قوی و هوشمندانه را در اختیار کاربر قرار دهد. کار با واقعیت مجازی به عنوان یکی از مصادیق Big Data ، به معنای رویارویی با صدها گیگابایت داده طی یک فریم تصویر بوده و مدیریت این داده ها به طور کلی شامل استخراج، ذخیره ¬سازی، جستجو، اشتراک، انتقال و بصری ¬سازی داده ها می شود. مدیریت و استفاده مناسب از داده ها می تواند تغییر دهنده ای بزرگ در مقابله با روش های تحلیلی موجود باشد: داشتن اطلاعات بیشتر یک سلاح حیاتی در مبارزه با مشکلات و چالش های هر مسئله محسوب می شود که با چیدمان و پیش بینی نحوه بررسی ، الگوها و هنجاری های جدید و خلاقانه ای را برای حل مسئله مطرح می کند
با روند روبه رشد تکنولوژی اینک حضور آن در حیطه های پزشکی و تشخیص پزشکی به جزئی جدایی ناپذیر تبدیل گشته که هرروز جلوه ای جدید از کاربردهای آن به جهان عرضه می شود. امروزه کاربرد تکنولوژی واقعیت مجازی در حوزه آموزشی پزشکی، درمان های توانبخشی ، پروسه های روانشناسی و روانپزشکی، شبیه سازی های جراحی و ... به موضوع اصلی آینده پزشکی تبدیل شده است.
واقعیت مجازی با استفاده از درک ناشی از قرار گیری در محیط واقعیت مجازی ، در کنار روش های مرسوم تشخیص پزشکی در حیطه پزشکی ، به پزشک امکان مشاهده دقیق وضعیت و شدت عارضه را به صورت کمی و با مختصات دقیق در اختیار پزشک قرار می دهد.
پیش بینی می شود به کارگیری این تکنولوژی در حوزه پزشکی علاوه برارتقاء روش های تشخیصی و حذف روش های تهاجمی ، نقش مهمی در برنامه ریزی های پیش از جراحی و کوتاه شدن پروسه آن خواهد داشت.
درحال حاضر با پیشرفت کاربردهای تکنولوژی نوین در حوزه های پزشکی نیاز به همسو شدن با آن از جمله الزامات توسعه دانش پزشکی می باشد . روش های نوین درگام اول به عنوان ابزاری کمکی در کنار روش های پیشین ،پر کننده خلاهای موجود می باشند تا زمانی که با شناسایی تمامی موانع خود به عنوان روشی مستقل جایگزین روش های قبلی شوند.
در طی چند سال اخیر ساختار دستگاه و اجزای مختلف بدن انسان،به عنوان یک سیستم فانکشنال ، به دفعات مورد بررسی و مطالعات مختلف جهت افزایش بهبود کیفیت سلامتی و یا شناسایی و تشخیص بیماری قرار گرفته است که از آن جمله می توان به آناتومی فک و دندان، فیزیولوژی قلب و ... اشاره کرد.
پیش بینی می شود با کمک تکنولوژی واقعیت مجازی شبیه سازی سیستم های بیولوژیکی از یک محیط صرفا گرافیکی فراتر رفته و تصاویر پزشکی با فرمت دایکام مستقیما و با امکان انتخاب آستانه (THERESHOLD) تصویر2D به محیطی 3Dبرای مطالعه و بررسی دقیق آناتومی ، فیزیولوژی و عوارض بیماری تبدیل می شود.
تکنولوژی واقعیت مجازی این امکان را در اختیار پزشک قرار می دهد که با حرکت در میان بدن تمام دسترسی ها به موضع مورد نظر و مسیرهای آن و در سطوح مختلف بافت نرم و ... و جایگاه هرکدام نسبت به ساختار کلی عضو ، با درکی متفاوت و دقتی بالاتر ناهنجاری های ناشی از بیماری را به وضوح مشاهده کرده و در صورت نیاز با سایر همکاران پزشک، از همان جایگاه ،مشاهدات خود ا به اشتراک بگذارد.
در کنار فن آوری های جدید، واقعیت مجازی و دانش رباتیک ، نقش و جایگاه ویژه ای در روش های درمانی و بهداشتی طی دهه های آینده خواهند داشت همچنانکه شبیه سازهای پیچیده و متنوع از اجزای بدن،روش های درمانی و ... در حال حاضر در سراسر جهان استفاده می شود. که مزایای اصلی حضو واقعیت مجازی در پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
افزایش ایمنی، مدیریت زمان، قدرت مالی،توانایی استفاده های چندباره از اجزائ قابل فساد و داده های خاص و افزایش مهارت های جراحی و ...